Our Partners

The Safe and Healthy Massachusetts campaign is a growing coalition of families, workers, businesses, health care and community leaders, anti-addiction advocates, educators, and first responders who are opposing the legalization of the commercial marijuana industry in Massachusetts.

The individuals and groups who have already voiced their opposition to Question 4 include the following, whom we are proud to include as partners in our effort to reject the legalization of the commercial marijuana industry in Massachusetts:

Governor Charlie Baker

Lieutenant Governor Karyn Polito

Boston Mayor Martin J. Walsh

Attorney General Maura Healey

House Speaker Robert DeLeo

Congresswoman Niki Tsongas (MA-3)

Congressman Joe Kennedy III (MA-4)

Congressman Stephen F. Lynch (MA-8)

Congressman Bill Keating (MA-9)

Barnstable Sheriff James M. Cummings

Berkshire Sheriff Thomas Bowler

Bristol Sheriff Thomas M. Hodgson

Dukes Sheriff Michael A. McCormack

Essex Sheriff Frank G. Cousins, Jr.

Franklin Sheriff Christopher J. Donelan

Hampden Sheriff Michael J. Ashe, Jr.

Hampshire Sheriff Robert J. Garvey

Middlesex Sheriff Peter J. Koutoujian

Nantucket Sheriff James A. Perelman

Norfolk Sheriff Michael G. Bellotti

Plymouth Sheriff Joseph D. McDonald, Jr.

Suffolk Sheriff Steven W. Tompkins

Worcester Sheriff Lewis G. Evangelidis

Massachusetts Sheriffs Association

Massachusetts Chiefs of Police

Massachusetts Municipal Association

MA Association of School Superintendents

Massachusetts Medical Society

Massachusetts Health and Hospital Association

Conference of Boston Teaching Hospitals

Association for Behavioral Healthcare

Massachusetts Health Officers Association

Associated Industries of Massachusetts

Retailers Association of Massachusetts

Construction Industries of Massachusetts

Action for Boston Community Development

Massachusetts School Nurse Organization

Organization of Nurse Leaders

National Association of Mental Illness (Massachusetts Chapter)

Health Foundation of Central Massachusetts

Partners Healthcare

Massachusetts Business Roundtable

South Shore Chamber of Commerce

American Council of Engineering Companies - MA

Faith Leaders

Mr. Ramin Abrishamian, Needham Baha'i Community
Rev. Gary Adams, Morningstar Baptist Church, BPD Chaplain
Very Rev. Nicholas Apostola, Romanian Orthodox Archdiocese of America
Dr. Abdul Cader Asmal, Islamic Council of New England
I.C.C. Chair Naim Assil, Islamic Council of New England
Msgr. Andon Atamian, Holy Cross Armenian Catholic Church
Dir. Dale Atlas, John 17:23 Ministries
Rev. Archpriest Antranig Baljian, St. Stephen's Armenian Apostolic Church
Rev. Theodore Barbas, Greek Orthodox Metropolis of Boston
Rev. Paul Bebis, Holy Trinity Church
Rev. Vassilios Bebis, St. Nectarios Church
Pres. Andrew Beckwith, Massachusetts Family Institute
Fr. William Bergmann, Church of the Good Shepherd
Fr. Thomas F. Bouton, Saint Ambrose Rectory
Mr. Scott Brill, Institute for Christian Unity
Pastor Randy Cahill, Calvary Chapel, Rockland
Rev. Constantine Cambus, Nativity of the Virgin Mary Church
Pastor Esteban Carrasco, House of Destiny
Rev. George Carrigg, St. Christopher Church
Fr. Mark Cherubim, Coptic Orthodox Church of St. Mark
Rev. Thomas Chininis, Transfiguration of Our Saviour Church
Rev. Gregory Christakos, Sts. Anargyroi Church
Rev. Brian Clary, St. Mary Church
Rev. Frank Cloherty, Catholic Collaborative of Lynn
Rev. Thomas Cokotis, Holy Trinity Church
Dir. Jacqueline Colon, Iglesia La Luz de Christo, Chelsea
Very Rev. Panteleimon Costarakis, St. John the Baptist Church
Rev. Demetrios Costarakis, St. Nicholas Church
Rev. Matt Crane, Institute for Christian Unity
Dcn. Michael Curren, St. Augustine Church
Most Rev. Edgar M. da Cunha, SVD, Roman Catholic Bishop of Fall River
Pastor Edmund C. de la Cour, First Baptist Church of Pocasset
Rev. Bob Dibbs, Evangelical Pastor
Pastor Chris DiGiacomo, Lifeline Baptist Church, Haverhill
Dr. Dris Djermoun, Ph.D., President, Islamic Council of New England
Pastor Neil Eaton, New Hope Chapel
Pastor Kenneth Ebersole, East Gate Christian Fellowship
Msgr. Georges El-Khalli, Ph.D., Our Lady of the Cedars of Lebanon Church
Rev. Anthony Evangelatos, Annunciation Church
Imam Abdullah Faaruuq, Mosque for the Praising of Allah
Dcn. Michael Fadel, St. Vasilios Church
Shaykh Yasir Fahmy, Senior Imam, Islamic Society of Boston Cultural Center
Rev. Ben Feldott, Cape Cod Church
Pastor Fred Ferreira, 3rd Baptist Church
Very Rev. James Flavin, Episcopal Vicar, Central Region, RCAB
Rev. Carlos Flor, St. Thomas, St. Mary, and Lourdes Church
Rev. Janice Ford, Rector, The Episcopal Church of the Reconciliation
Rev. Christopher Foustoukos, St. Vasilios Church
Rev. Evangelos Georgiadis, St. Demetrios Church
Rev. Arthur Gerald, Twelfth Baptist Church
Rev. Asterios Gerostergios, Sts. Constantine and Helen Church
Rev. Panagiotis Giannakopoulos, St. George Church
Rev. Dr. Dennis Gill, E-Net Evangelical Network of New England
Rev. John Govostes, Assumption Church
Pastor DaQuall Graham, Full Deliverance Church, Lowell
Pastor Paul E. Gramit, Ev. Trinity Lutheran Church (LCMS-UAC)
Pastor Nicholas G. Granitsas, First Congregational Church, Revere
Bishop Brian Greene, Pentecostal Tabernacle, Cambridge
Pastor Ronald Grimley, Abundant Life Church, Wilmington
Mr. Richard Guerriero, Knights of Columbus
Pastor Arlene O. Hall, Deliverance Temple Worship Center
Dcn. Charles Hall, St. John the Baptist Church, Peabody
Fr. Samuel Hanna, Priest, St. Mark Coptic Orthodox Church, Natick
Pastor David R. Hill, Abundant Grace Church of Boston, Brighton
Chaplain Sherami Hinders, Evangelical Campus Ministries
Rev. Dr. Paul Jehle, The New Testament Church of Cedarville
Fr. Mina Kaddis, Sts. Paul and John Chrysostom Coptic Churches
Rev. Nicholas Kastanas, St. Athanasius the Great Church
Msgr. Frank Kelley, Sacred Heart Church
Ms. Verna Khantzian, Holy Cross Armenian Catholic Church
Dr. Nabil Khudairy, Executive Director, Islamic Council of New England
Fr. John G. Kiley, St. Anne Church
Rabbi Yossi Kivman, Chabad Jewish Center of Mansfield
Rev. Panteleimon Klostri, St. Luke Church

Grand Rabbi Y.A. Korff, zvhil-Mezbuz Rebbe, Chaplain of the City of Boston
Rev. Dionysios Koulianos, St. Catherine Church
Rev. Mirek Kowalczyk, FDP, St. Joseph - St. Lazarus Church
Deacon John Koza, St. Mary of the Annunciation Church
Rev. Nicholas Krommydas, St. Demetrios Church
Dir. Michael King, Massachusetts Family Institute
Dir. Maryellen MacAdam, New Life Community Church
Imam Taalib Mahdee, Masjid al-Qur'aan
Rev. John Maheras, St. George Church
Rev. Christopher Makiej, Sts. Constantine and Helen Church
Rev. Konstatinos Manetas, Dormition of the Virgin Mary Church
Most Rev. Robert J. McManus, Roman Catholic Bishop of Worcester
Metropolitan Methodios, Greek Orthodox Metropolis of Boston
Rev. David Michael, St. Joseph Church
Rev. Kris Mineau, Massachusetts Family Institute
Pastor Paul Minor, All Saints' Church
Rev. Vincent Minucci, St. Demetrios Church
Rev. Dr. Roberto Miranda, Congregacion Leon de Juda
Rev. Dimitrios Moraitis, St. Spyridon Cathedral
Pastor Gary Moritz, Twin City Baptist Temple
Rev. Demetre Mott, Annunciation Church
Rev. John G. Mulvihill, First Baptist Church
Rev. Athanasios Nenes, Taxiarchae Church
Very Rev. Makarios Niakaros, Holy Apostles/St.s Peter and Paul Church
Dr. Vito Nicastro, Office for Ecumenical and Interreligious Affairs
Cardinal Sean O'Malley, OFM Cap., Archbishop of Boston
Mr. Paul G O'Sullivan, Knights of Columbus
Pastor Roy Owens, Baptist Church
Rev. Nikolaos Pelekoudas, Holy Trinity Church
Pastor Marc Peña Grace, Baptist Church
Rev. Ephraim Peters, St.s Constantine and Helen Church
Pastor John Pfeffer, Faith Community Church, Seekonk
Rev. Costin Popescu, Annunciation Church
Rev. Harry Providakes, St. George Church
Pastor George Ray, Trinity Evangelical Church, North Reading
Pastor Sean Richmond, The River Church
Rev. Peter Rizos, St. George Church
Very Rev. James J. Ronan, VF, St. Mary- St. Catherine of Siena Church
Most Rev. Mitchell T. Rozanski, Roman Catholic Bishop of Springfield
Rev. Thomas Ryan, CSP, The Paulist Center
Bishop Nicholas Samra, Eparchial Bishop of Newton Melkite Church USA
Rev. Mark Scott, Associate Pastor, Azusa Christian Community
Fr. Christopher H. Stamas, St. George Greek Orthodox Cathedral, Springfield
Rev. Charles Sutton, All Saints Anglican Church
Rev. Anthony Tandilyan, St. Vasilios Church
Pastor James Thomasson, Meetinghouse Baptist Church, Middleborough
Rev. Demetrios Tonias, Annunciation Cathedral
Rev. Theodore Toppses, St. Gregory the Theologian Church
Rev. George Tsoukalas, St. George Church
Exec. Dir. Yusufi Vali, Islamic Society of Boston Cultural Center
Rev. Luke Veronis, Sts. Constantine and Helen Church
Rev. Harry Vulopas, St. George Church
Rev. Aaron Walker, St. Athanasius the Great Church
Rabbi H. David Werb, Rabbi Emeritus, Temple Beth Emunah
Fr. Richard Wilson, Sts. John and Vincent Churches
Rev. Dr. David Wright, Executive Director, Black Ministerial Alliance
Rev. Basil Yarde, Final Thrust Kingdom Community
Rev. Dr. Mark Yoon, Boston University Chaplain for Evangelical Students
Pastor Brian Krogh, Mount Hope Christian Center, Burlington
Pastor Rick Picariello, Mount Hope Christian Center, Burlington
Pastor Bill Stack, Haven Baptist Church, New Bedford
Pastor James A. Fontaine, Friendship Baptist Church, Brimfield
Pastor Lance Claggett, Countryside Community Church, Uxbridge
Pastor Davie Hernandez, Defenders, Boston
Pastor David Aucoin, Abundant Life, Swansea
Pastor Harold Shurtleff, Camp Constitution, West Roxbury
Pastor Marvin Thomas, Mount Hope Christian Center, Burlington
Pastor Benjamin Pitre, St. Edmond Church
Pastor David Oluwadara, Christian Athletes
Pastor Craig Paczkowski, Light of Life Church, Cambridge
Pastor Gus Miragias, Light of Life Church, Cambridge
Pastor Jose Rodriguez, Waltham Christian Worship Center, Waltham
Pastor Marisol Martinez, Victory Church, Brockton

District Attorneys

David F. Capeless - Berkshire County
Thomas M. Quinn - Bristol County
Michael O'Keefe - Cape and Islands
Jonathan W. Blodgett - Essex County
Anthony D. Gulluni - Hampden County
Marian T. Ryan - Middlesex County

Michael Morrissey - Norfolk County
David Sullivan - Northwestern District
Timothy J. Cruz - Plymouth County
Daniel F. Conley - Suffolk County
Joseph D. Early, Jr. - Worcester County

 

State Senators

(D) Senator Joseph Boncore - 1st Suffolk and Middlesex District
(D) Senator Michael Brady - 2nd Plymouth & Bristol District
(D) Senator Harriette Chandler - 1st Worcester District
(R) Senator Vinny deMacedo - Plymouth and Barnstable District
(D) Senator Sal DiDomenico - Middlesex and Suffolk District
(D) Senator Eileen Donoghue - 1st Middlesex District
(R) Senator Ryan Fattman - Worcester and Norfolk District
(D) Senator Jennifer Flanagan - Worcester and Middlesex District
(D) Senator Anne Gobi - Worcester, Hampden, Hampshire, and Middlesex
(R) Senator Donald Humason - 2nd Hampden and Hampshire District
(D) Senator John Keenan - Norfolk and Plymouth District

(D) Senator Barbara L'Italien - 2nd Essex and Middlesex District
(D) Senator Jason Lewis - 5th Middlesex District
(D) Senator Joan Lovely - 2nd Essex District
(D) Senator Mike Moore - 2nd Worcester District
(R) Senator Patrick O'Connor - Plymouth and Norfolk District
(D) Senator Kathleen O'Connor Ives - 1st Essex District
(D) Senator Michael Rodrigues - 1st Bristol and Plymouth District
(R) Senator Richard Ross - Norfolk, Bristol and Middlesex District
(D) Senator Michael Rush - Norfolk and Suffolk District
(R) Senator Bruce Tarr - 1st Essex and Middlesex District
(D) Senator Daniel Wolf - Cape and Islands District

State Representatives

(D) Representative James Arciero - 2nd Middlesex District
(D) Representative Brian Ashe - 2nd Hampden District
(D) Representative Cory Atkins - 14th Middlesex District
(D) Representative Bruce Ayers - 1st Norfolk District
(R) Representative Jay Barrows - 1rst Bristol District
(D) Representative Jennifer Benson - 37th Middlesex District
(R) Representative Donnie Berthiaume - 5th Worcester District
(D) Representative Daniel Cahill - 10th Essex District
(D) Representative Thomas Calter - 12th Plymouth District
(R) Representative Kate Campanale - 17th Worcester District
(D) Representative James Cantwell - 4th Plymouth District
(D) Representative Gerard Cassidy - 9th Plymouth District
(D) Representative Tackey Chan - 2nd Norfolk District
(D) Representative Edward Coppinger - 10th Suffolk District
(D) Representative Claire Cronin - 11th Plymouth District
(D) Representative Josh Cutler - 6th Plymouth District
(R) Representative Angelo D'Emilia - 8th Plymouth District
(D) Representative Michael Day - 31st Middlesex District
(R) Representative David Decoste - 5th Plymouth District
(D) Speaker Robert Deleo - 19th Suffolk District
(D) Representative Brian Dempsey - 3rd Essex District
(D) Representative Marcos Devers - 16th Essex District
(R) Representative Geoff Diehl - 7th Plymouth District
(D) Representative Diana DiZoglio - 14th Essex District
(D) Representative Paul Donato - 35th Middlesex District
(R) Representative Shawn Dooley - 9th Norfolk District
(R) Representative Peter Durant - 6th Worcester District
(D) Representative Jim Dwyer - 30th Middlesex District
(D) Representative Carolyn Dykema - 8th Middlesex District
(R) Representative Kimberly Ferguson - 1st Worcester District
(D) Representative John Fernandes - 10th Worcester District
(D) Representative Ann-Margaret Ferrante - 5th Essex District
(D) Representative Michael Finn - 6th Hampden District
(D) Representative Carole Fiola - 6th Bristol District
(R) Representative Paul Frost - 7th Worcester District
(D) Representative Denise Garlick - 13th Norfolk District
(D) Representative Colleen Garry - 36th Middlesex District
(D) Representative Carmine Gentile - 13th Middlesex District
(D) Representative Thomas Golden - 16th Middlesex District
(D) Representative Patricia Haddad - 5th Bristol District
(R) Representative Sheila Harrington - 1st Middlesex District
(D) Representative Stephen Hay - 3rd Worcester District
(D) Representative Russell Holmes - 6th Suffolk District
(R) Representative Steve Howitt - 4th Bristol District
(D) Representative Daniel Hunt - 13th Suffolk District
(R) Representative Randy Hunt - 5th Barnstable District
(R) Minority Leader Brad Jones - 20th Middlesex District
(R) Representative Hannah Kane - 11th Worcester District
(D) Representative Kay Khan - 11th Middlesex District

(D) Representative Robert Koczera - 11th Bristol District
(R) Representative Kevin Kuros - 8th Worcester District
(D) Representative John Lawn - 10th Middlesex District
(R) Representative Marc Lombardo - 22nd Middlesex District
(R) Representative Jim Lyons - 18th Essex District
(D) Representative Elizabeth Malia - 11th Suffolk District
(D) Representative Ronald Mariano - 3rd Norfolk District
(D) Representative Christopher Markey - 9th Bristol District
(D) Representative Joe McGonagle - 28th Middlesex District
(R) Representative Joe McKenna - 18th Worcester District
(D) Representative Paul McMurtry - 11th Norfolk District
(D) Representative James Miceli - 19th Middlesex District
(D) Representative Frank Moran - 17th Essex District
(R) Representative David Muradian - 9th Worcester District
(R) Representative Mathew Muratore - 1st Plymouth District
(D) Representative James Murphy - 4th Norfolk District
(D) Representative Dave Nangle - 17th Middlesex District
(D) Representative Harold Naughton - 12th Worcester District
(R) Representative Shaunna O'Connell - 3rd Bristol District
(R) Representative Keiko Orrall - 12th Bristol District
(D) Representative Jerald Parisella - 6th Essex District
(D) Representative Thomas Petrolati - 7th Hampden District
(D) Representative William Pignatelli - 4th Berkshire District
(R) Representative Elizabeth Poirier - 14th Bristol District
(D) Representative Angelo Pupollo - 12th Hampden District
(D) Representative John Rogers - 12th Norfolk District
(D) Representative Dennis Rosa - 4th Worcester District
(D) Representative Jeffrey Roy - 10th Norfolk District
(D) Representative Daniel Ryan - 2nd Suffolk District
(D) Representative Jeffrey Sanchez - 15th Suffolk District
(D) Representative Angelo Scaccia - 14th Suffolk District
(D) Representative Paul Schimd - 8th Bristol District
(D) Representative John Scibak - 2nd Hampshire District
(D) Representative Alan Silva - 7th Bristol District
(R) Representative Todd Smola - 1st Hampden District
(D) Representative Theodore Speliotis - 13th Essex District
(D) Representative Thomas Stanley - 9th Middlesex District
(D) Representative Ellen Story - 3rd Hampshire District
(D) Representative Walter Timilty - 7th Norfolk District
(D) Representative Paul Tucker - 7th Essex District
(D) Representative Steven Ultrino - 33rd Middlesex District
(D) Representative John Velis - 4th Hampden District
(R) Representative David Vieira - 3rd Barnstable District
(D) Representative RoseLee Vincent - 16th Suffolk District
(D) Representative Thomas Walsh - 12th Essex District
(R) Representative Timothy Whelan - 1st Barnstable District
(R) Representative Susannah Whipps-Lee - 2nd Franklin District
(R) Representative Donald Wong - 9th Essex District
(D) Representative Jonathan Zlotnik - 2nd Worcester District